Πρόγραμμα 2010

Τίτλος Σεμιναρίου: «Ψηφιακός Δήμος και Διοικητική Μεταρρύθμιση»


Friday 9 July, morning (11:30 – 15:00)

Session 1: «Development and Management of Broadband Networks»

Coordinator: Theodoros Karounos (NTUA): “Strategy for Broadband Infrastructure Development in Greece”

Speakers:

Crister Mattsson (Swedish Broadband Alliance, “Acreo” Research Institute ): “ICT- infrastructure for society”

Costas Troulos (NTUA): “Municipal Broadband Initiatives: Myths and Realities”

Petros Ganos (Municipality of Patra): “Broadband Infrastructure in «Southwest Greece and Local Government: Initiatives and Perspectives”

Odysseas Raptis (Municipality of Trikala): “Broadband, a solution for the new era for local authorities through Kallikratis”

Costis Moxiannakis (Municipality of Hrakleio, IkarosNet): “The Role of Inter-Municipal Cooperation in the utilization of Broadband Networks”

Tryfonas Xiotis (GRNET): “Design of the next Generation Greek Public Sector Network – Greek Research & Education Network: The Case of MANs”

Discussion: 13:50 – 15:00

Παρασκευή 9 Ιουλίου, απόγευμα (19:00 – 21:30)

ΕΝΟΤΗΤΑ 2: «Ψηφιακός Δήμος και Διοικητική Μεταρρύθμιση: Δύο αλληλένδετα εγχειρήματα»

Συντονιστής: Θεόδωρος Καρούνος (ΕΜΠ)

Εισηγητές:

Αντώνης Μαρκόπουλος (Ε.Γ. Υπουργείου Οικονομικών – Ε.Π. «Ψηφιακή Σύγκλιση»)

Γιάννης Καλογήρου (ΕΜΠ): «Η Διοικητική Μεταρρύθμιση ως στρατηγική ευκαιρία για τη μετάβαση στον ψηφιακό δήμο και την ψηφιακή πόλη»

Πέτρος Καβάσαλης (Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΙΤΥ): «Ο Καλλικρατικός Δήμος πρέπει να είναι ένας ανοικτός Δήμος»

Συζήτηση: 20:20 – 21:30

Σάββατο 10 Ιουλίου, πρωί (10:00 – 13:30)

ΕΝΟΤΗΤΑ 3: «Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες προς πολίτες και επιχειρήσεις»

Συντονιστής: Πέτρος Καβάσαλης (Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ΙΤΥ)

Εισηγητές:

Γρηγόρης Χωματάς (BetaConcept/LGAF): ««Διασυνοριακές» Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες μεταξύ Αυτοδιοίκησης και Διοίκησης»

Κωστής Μοχιανάκης (Δήμος Ηρακλείου, IkarosNet): «Το Επιχειρησιακό Σχέδιο του Δήμου Ηρακλείου προς τον Ψηφιακό Δήμο»

Γαβριήλ Μαρινάκης (Δήμος Χανίων): «Η Αξιοποίηση του Μητροπολιτικού Δικτύου Οπτικών Ινών του δήμου Χανίων»

Οδυσσέας Ράπτης (Δήμος Τρικκαίων): «Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες στο Δήμο Τρικκαίων»

Γιάννης Κοψαχείλης (Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας): «Ψηφιακή Περιφέρεια – Υποδομές Πληροφορικής στην σύγχρονη Περιφέρεια»

Γιάννης Φραγκιαδάκης (Πανεπιστήμιο Κρήτης): «Περιφερειακό Κέντρο Ψηφιακών Υπηρεσιών»

Συζήτηση: 11:45 – 13:30


Σάββατο 10 Ιουλίου, απόγευμα (18:00 – 21:30)

ΕΝΟΤΗΤΑ 4: «Ψηφιακή Πληροφορία και Γεωγραφική Απεικόνιση»

Συντονιστής: Γιάννης Γιανναράκης (ΔΟΛ): «Οι πλατείες και οι αγορες της Ψηφιακής Ελλάδας»

Εισηγητές:

Σπύρος Αθανασίου (ΙΠΣΥΠ/ΕΚ “ΑΘΗΝΑ” – www.ipsyp.gr): «Ανοικτά γεωδεδομένα: Προκλήσεις και Ευκαιρίες για τους Δήμους της χώρας»

Πρόδρομος Τσιαβός (London School of Εconomics and Political Science): «To Ρυθμιστικό Πλαίσιο για τη Διάθεση Γεωχωρικών Δεδομένων σε Ελλάδα και Ευρωπαϊκή Ένωση: Προς Ένα Γενικό Μοντέλο για την Ανοιχτή Διάθεση Δημόσιων Δεδομένων»

Δημήτρης Ζαχαριάδης (www.topoi.gr): «Τόποι, περιβάλλον, διαδίκτυο: Χωρική πληροφορία και συμμετοχικός Δήμος»

Μαριάννα Σιγάλα (Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης): «Εφαρμογές και οφέλη της γεωγραφικής απεικόνισης για συνεργατικές και συμμετοχικές πρακτικές στον τουρισμό: cartography 2.0»

Πέτρος Στεφανέας (ΕΜΠ): «Δημόσια Ψηφιακά Αρχεία – Τοπική και Περιφερειακή Διάσταση»

Νικήτας Νικητάκος (Πανεπιστήμιο Αιγαίου): «Ψηφιακό Νησί»

Συζήτηση: 19:50 – 21:30


Κυριακή 11 Ιουλίου, πρωί (10:00 – 14:30)

ΕΝΟΤΗΤΑ 5: «Ψηφιακές Δεξιότητες – Ανάπτυξη Ικανοτήτων»

Συντονίστρια: Νατάσα Κωνσταντέλου (Πανεπιστήμιο Αιγαίου): «Πρωτοβουλίες για την ενίσχυση των δεξιοτήτων των εργαζομένων των Δήμων»

Εισηγητές:

Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος (ΕΜΠ), Αιμιλία Πρωτόγερου (ΕΜΠ): «Ανάπτυξη ατομικών και οργανωσιακών ικανοτήτων για τη λειτουργική αξιοποίηση των ΤΠΕ»

Ευάγγελος Χρήστου (Πανεπιστήμιο Αιγαίου): «Δεξιότητες και Ικανότητες για Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση: Ανάπτυξη Ανθρώπινων Πόρων & Βέλτιστες Πρακτικές»

Ελένη Γουσίου (ΕΜΠ): «Χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών των Δήμων από τους Δημότες και τις Επιχειρήσεις»

Ευάγγελος Σιώκας (ΕΜΠ), Νικόλαος Κανέλλος (ΕΜΠ): «Η διαδραστική μάθηση ως μηχανισμός ανάπτυξης ικανοτήτων: μια νέα προσέγγιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας»

Συζήτηση: 11:45 – 13:00

ΕΝΟΤΗΤΑ 6: Συμπεράσματα Σεμιναρίου (13:00 – 14:30)

Συντονιστές: Γιάννης Καλογήρου (ΕΜΠ), Θεόδωρος Καρούνος (ΕΜΠ)