Πρόγραμμα 2019

Παρασκευή 19 Ιουλίου, Πρωί (10:00 – 13:30)

A new era for the Greek ecosystem of Innovation and Entrepreneurship (Part A)

Chair: Yannis Caloghirou (Head of the NTUA Innovation & Entrepreneurship Unit)

YANNIS CALOGHIROU (LIEE/NTUA)

Introductory Remarks: Where do we stand and where are we heading

JOHAN VAN DEN BOSSCHE (S.O. KWADRAAT)

From start-up to scale-up: boosting entrepreneurial activity

MICHAEL DORN (GERMAN EMBASSY ATHENS)

ALEXANDROS PAPADEROS (TECHNICAL UNIVERSITY OF MUNICH)

A short introduction to Intellectual Property Rights for start-ups

Enhancing Innovation and Entrepreneurship in the German University

COSTAS PILIOUNIS (PNValue)

The Investors point of view

PRODROMOS TSIAVOS (Hellenic Industrial Property Organisation – HIPO)

The Hellenic Academy of Industrial Property in the European context

CHRISTINA SARRIS (Cyclades Chamber of Commerce)

Cluster for Cycladic products in the natural nutrition (agri-food) and gastronomy sector

Παρασκευή 19 Ιουλίου, Μεσημέρι (15:30 – 18:00)

Coaching and Mentoring Teams

After the end of the morning session and during the afternoon break, Johan Van den Bossche will meet with new entrepreneurial teams.

Παρασκευή 19 Ιουλίου, Απόγευμα (18:00 – 21:30)

A new era for the Greek ecosystem of Innovation and Entrepreneurship (Part B)

Chair: Yannis Caloghirou (Head of the NTUA Innovation & Entrepreneurship Unit)

Presentation and Discussion with Successful Entrepreneurial Teams of the Incubator EPI.NOO and the INVENT ICT Programme

ELLI KATSIRI (Siba)

Highly reliable monitoring of air quality at the fraction of the price, using low-cost sensors and IoT

KONSTANTIA ZARKOGIANNI, MARIA ATHANASIOU (Nous4Health)

DRAGAMIS: A serious video game as a starting point of a digital clinic for the management of patients with Type 1 Diabetes Mellitus.

MARIETTA SIMOU, SOTIRIS METAXAS (Nable Solutions)

Software solutions with a social cause

MARIOS VLACHOGIANNIS (CoffeCo)

Valorization of Spent Coffee Grounds, From Trush to Treasure

NICOLAOS ZOMPAKIS (Trimsignal)

Dynamic Clock Boosting Exploiting Path Delay Variability

Presentation and Discussion with Local Entrepreneurial Initiatives

 KONSTANTINOS PARTHENIADIS (MSc Digital Designer)

ISLE – Live a day as a local

LOUCAS GOURTSOYANNIS, Captain (Co-Founder Sail Med – Aegean Cargo Sailing)

Aegean Sailing Cargo – Sustainability Innovation and Technology Challenges

Σάββατο 20 Ιουλίου, πρωί (10:00 – 13:30)

Βέλτιστη δομή οργάνωσης και διοίκησης των ΤΠΕ σε ένα σύγχρονο κράτος

Συντονιστής: Θεόδωρος Καρούνος (ΕΜΠ)

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΟΥΝΟΣ(ΕΜΠ)

Εισαγωγική Τοποθέτηση: Οι βασικές προκλήσεις για τον Ψηφιακό Μετασχηματισμό στο Δημόσιο Τομέα.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΙΕΡΡΑΚΑΚΗΣ (ΔΙΑΝΕΟΣΙΣ)

Εισαγωγική Ομιλία

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (ΕΚΠΑ)

Απλοποίηση και ψηφιοποίηση διαδικασιών

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΤΣΗΣ – ΓΙΑΝΝΑΡΑΚΗΣ (ΣΕΚΕΕ)

Από το eGov στο mGov

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΑΜΠΙΔΗΣ (Δήμος Αθηναίων)

Ανάπτυξη εργαλείων Ανοιχτού Λογισμικού για εφαρμογές ηλεκτρονικής διακυβέρνησης σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις: Οι δυνατότητες και προϋποθέσεις για την αξιοποίησή τους από ελληνικούς νησιωτικούς δήμους

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΨΑΧΕΙΛΗΣ (Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας-Θράκης), ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΜΑΝΟΥΣΑΡΙΔΗΣ (Timeless), ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (Σύμβουλος Τοπικής Αυτοδιοίκησης)

Σύγχρονη Ηλεκτρονική διακίνηση εγγράφων καθώς και πρωτοκόλληση αυτών με διαλειτουργικότητα υπαρχόντων συστημάτων αλλά και επικοινωνία με άλλα υπάρχοντα δια μέσω API που έχει κατασκευαστεί (Ιδέα, μελέτη αντικειμένου, σχεδίαση, υλοποίηση, εφαρμογή, εξέλιξη μέχρι σήμερα)

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΙΩΚΑΣ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ)

Διερεύνηση των Στρατηγικών Έξυπνων Πόλεων των Ελληνικών Δήμων

ΚΩΣΤΗΣ ΜΟΧΙΑΝΑΚΗΣ (Δήμος Ηρακλείου)

Γιατί οι έξυπνες πόλεις στην Ελλάδα, είναι αόρατες για τους πολίτες ;

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΝΗΣ (Δήμος Ηγουμενίτσας)

Τοπική Αυτοδιοίκηση v2.0: the Smart Upgrade

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗΣ (Solutions Architect – IT Digital Transformation Services)

Ο ρόλος της ταυτοποίησης σε ένα ψηφιακό κόσμο, δυνατότητες και προκλήσεις 

MARIA KAVVADIA (European University Institute)

«Novelty», «innovativeness» and «modernity»: a historical approach

Σάββατο 20 Ιουλίου, Απόγευμα (18:00 – 21:30)

Ψηφιακός Μετασχηματισμός και 4η Βιομηχανική Επανάσταση

Συντονιστής: Θεόδωρος Καρούνος (ΕΜΠ)

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ)

Η 4η Βιομηχανική Επανάσταση: Κοινωνικοοικονομικές και στρατηγικές προκλήσεις για την Ελλάδα μετά την κρίση

ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΛΑΝΗΣ (Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας – ΟΒΙ)

IP, Καινοτομία και η 4η Βιομηχανική Επανάσταση

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ (Crowdpolicy / Hellenic Blockchain Hub)

Το ταξίδι και το οικοσύστημα της Χρηματοοικονομικής Τεχνολογίας στην Ελλάδα. Προκλήσεις και Ευκαιρίες

ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ / ΙΟΒΕ)

Δεξιότητες και Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού σε έξι οικονομικούς τομείς

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΤΣΗΣ – ΓΙΑΝΝΑΡΑΚΗΣ (ΣΕΚΕΕ)

Ελλάδα 4.0 – Η πρόκληση και η ευκαιρία

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΙΩΚΑΣ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ), ΜΑΙΡΗ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΣΑΚΑΝΙΚΑΣ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ), ΕΛΕΝΗ ΜΗΤΣΕΑ (ΕΒΕΟ-ΕΜΠ)

Η νέα εποχή των Έξυπνων Βιομηχανικών Περιοχών

ΠΕΤΡΟΣ ΣΤΕΦΑΝΕΑΣ (ΕΜΠ)

Ο «μύθος» της τεχνητής νοημοσύνης

Κυριακή 21 Ιουλίου, πρωί (10:30-12:30)

Smart Sustainable Development

Chair: Yannis Caloghirou (LIEE-NTUA)

PER ALEX SØRENSEN (PLANENERGI)

National energy policy compared to demands in the Paris Agreement. Denmark as example.

AGGELOS TSAKANIKAS (LIEE-NTUA), EVANGELOS SIOKAS (LIEE-NTUA), CHRISTINA VARELA

Factors affecting public perception on energy projects

DIMITRIS STAMOPOULOS (LIEE-NTUA)

The effect of technological resources on business sector performance during the economic crisis: Conclusions and Policies

Κυριακή 21 Ιουλίου, πρωί (12:30-13:30)

Συμπεράσματα του Σεμιναρίου:  Γενική Συζήτηση

Συντονιστές: Γιάννης Καλογήρου και Θεόδωρος Καρούνος